Üşengeçlik Düşmanınızdır

Sızlanmak, söylenmek, şikayet etmek; ama durumu düzeltmek için hiçbir şey yapmamak. Bu şekilde söylendiğinde absürt bir tavır olduğu açıkça görülse de, enteresan bir şekilde günlük hayatın içinde bu davranışa sayısız kez rastlanır.

Sizde mutlaka çevrenizde, hiçbir çözüm önerisinde bulunmaksızın şikayet eden insanlarla karşılaşırsınız. Eğitim sisteminin yeterince iyi olmadığından şikayet eden öğrenci, kendi bilgi birikimini arttırmaya yönelik hiçbir kişisel çaba göstermez.

Ders kitapları haricindeki kitapları okumaz, eğitimlere katılmaz. Şirketinin koşullarından şikayet eden bir çalışan bunları iyileştirmek için yetkililerle görüşmez. Pislikten şikayet eder, temizlik yapmaz.

Çirkinliğinden şikayet eder, bakım yapmaz. Halsizlikten şikayet eder, spor yapmaz, vitamin almaz. Arkadaşlarından şikayet eder, ama onlarda oturup çözüm yolları hakkında konuşmaz. Böyle sayısız örnek vardır.

İçinde bulundukları ve gayet mustarip oldukları şartları düzeltmek için çaba göstermeyi, zor görürler. Bu az bir çaba bile olsa, nefislerinin tembelliğine yenik düşerler.

Halbuki gösterecekleri çabanın vereceği geçici zahmet, sürekli olarak kalitesiz ortamda yaşamaktan çok daha iyidir. Sonuca ulaştıklarında akıllarında kalan bunun için çektikleri zahmet değil, hayatlarına kazandırmış oldukları kalite olacaktır.

Kuran ahlakını yaşamak için bir çabası olmayan kalabalıklar içinde, insanın kendisini nefsine teslim etmesinin nasıl zayıf bir karaktere neden olduğu açıkça görülür.

Kendi menfaatine olan durumlarda bile nefis insanın karşısına bir engel olarak çıkar. Nefsin bencilliğine karşı duran Kuran ahlakının yaşanmasında ise, büyük bir direnç gösterir. Fedakarlık, bağışlayıcılık, şefkat gibi güzellikler, nefse ağır gelir.

Bencil, kindar, kıskanç ve öfkeli olan nefis, bunun aleyhine hareket etmenin çok zor olduğu hissi verir. Halbuki bu da diğerleri gibi bir yanılgıdır. Asıl zor olan, asıl insan fıtratına aykırı olan; nefsin telkin ettiği kötü ahlakı sürdürmektir. Bunda ısrarcı olmak kişiye müthiş bir zarar verir. Öyle ki bu hali dış görünümüne dahi yansır.

Az bir irade gösterip nefse direndiğinde kişi asıl kolay olanın Kuran ahlakını yaşamak olduğuna şahit olur. Allah insanlar için kolaylık diler, zorluk dilemez. (Bakara Suresi, 185) Asıl zor olan nefsin emirleridir.

Nefsinizin size kolayı zor göstermesine izin vermeyin. İçinizdeki negatif sese aldırış etmeyin. Her zaman vicdanınızdan yana olun. Sizi sıkan, o sorunu aşmak için göstereceğiniz çaba değil, sorunun sürüyor olması. Hemen harekete geçin. Söylenmeyi bırakıp, çözüm için gerekeni yapın. Nefsiniz sizi yönetmesin, siz nefsinizi eğitin.

(…) Kim nefsinin ‘cimri ve bencil tutkularından’ korunmuşsa, işte onlar, felah (kurtuluş) bulanlardır. (Haşr Suresi, 9)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir