Kendinizi Sevin

Müslüman demek Allah’ın yeryüzündeki temsilcisi demektir. Bu sebepten dolayı Müslüman her zaman güçlü, akıllı ve imanlı olmakla yükümlüdür.

Şeytanın ona verdiği vesveseleri dinleyip, hatta o vesveseler inanıp, “imansızım”, “aklım zayıf”, “sapıttım”, “ben iyi biri değilim” gibi kendisine hakaretlerde bulunması ve bu tür korkularla vakit geçirmesi doğru olmaz.

Zira tüm bunlar aslında şeytanın Müslümanlarla ilgili olan kötü düşünceleridir. Dolayısıyla müminin, şeytan gibi Allah’ın sevmediği ve kovulmuş bir varlığın kendisi hakkındaki düşüncelerine itibar etmesi Kuran’a uygun olmaz.

Allah Kuran’da, Müslümanlara kendi kendilerini küçük düşürmemelerini buyurmuştur:

Kendi nefislerinizi (kendi kendinizi) yadırgayıp küçük düşürmeyin ve birbirinizi ‘olmadık kötü lakablarla’ çağırmayın. (Hucurat Suresi, 10)

Müslüman için Allah’ın kendisi hakkındaki düşünceleri önemlidir. Müslüman Kuran’a uygun yaşadığı için, Kuran’ın hükmü gereği diğer Müslümanlara hüsn-ü zan ettiği gibi kendi hakkında da hüzn-ü zan eder, su-i zan etmez.

Müslüman Allah’a güvenerek yaşar. Müslümanın kalbine imtihan gereği şüphe gelir ama Müslüman bunları dinlemez, geçer.

Unutulmamalıdır ki hatalarımız da kaderimizdedir. Önemli olan düzeltmek niyetinde ve gayretinde olmamız ve Allah’a çok sığınmamızdır.

Allah Müslümanları sevmek için yaratmıştır. Herkes için ayrı bir fıtrat yaratılmıştır. Kişinin kendisini hakir görerek Allah’tan bir vakar ummaması Allah’ın şanına yakışmaz. Böyle bir düşünce, Kuran ahlakına aykırıdır. Allah Kuran’da şöyle buyurmuştur:

“Size ne oluyor ki, Allah’tan bir vakarı ummuyorsunuz? Oysa O, sizi gerçekten tavır tavır yaratmıştır.” (Nuh Suresi, 13-14)

Araf Suresi’nde emredildiği gibi vesvese geldiğinde ona inanmak yerine hemen Allah’ı anar, tefekkür eder ve bunun bir vesvese olduğunu anladığında düşünmeyi bırakır, ibadetlerine kaldığı yerden devam eder.

Zaten iman şüpheye, şeytanın vesveselerine karşı direnmenin adıdır. Müslüman her yendiği vesvesesinde imanını arttırmış ve Allah’a bir adım daha yaklaşmıştır.

(Allah’tan) Sakınanlara şeytandan bir vesvese eriştiğinde (önce) iyice düşünürler (Allah’ı zikredip anarlar), sonra hemen bakarsın ki görüp bilmişlerdir. (A’raf Suresi, 201)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir