Hayat Geçer, Ahiret Kalır.

Hayat, çok hızlı geçer. Kuran’da dünya hayatının çarçabuk geçmekte olduğuna dikkat çekilmiştir:
Gerçek şu ki bunlar, çarçabuk geçmekte olan (dünyay)ı seviyorlar. Önlerinde bulunan ağır bir günü bırakıyorlar. (İnsan Suresi, 27)

Genç birisi, hayatının 20 yılının geçiş hızına bakarak bu sözün doğruluğunu görebilir. Ancak yine de önünde daha nice 10 yıllar olduğu hissi, bir algı yanılması yaratabilir, ömrü uzun gibi görebilir.

10 yıllarca yaşamadan ölme ihtimalinin olduğu bir gerçektir. Ama asıl kuşkusuz olan gerçek; yaşlılığın en aşağı ucuna kadar yaşasa bile ömrünün çok hızlı geçeceğidir.

Çevrenizdeki insanların, ve hatta kendinizin; içinde bulunduğu yaşa şaşırdığına tanık olmuşsunuzdur. Doğum gününde “ne zaman bu yaşa geldim? Bana hala 25 gibi geliyor” demesi…

Kendi ellerine gözü takılan bir ninenin hayretle “ellerime bak, ne kadar yaşlı” demesi… İş arkadaşının 10’uncu yıldönümünü kutlarken kendisinin de 10 yıldır iş hayatında olduğunu şaşırarak fark etmesi… “İki çocuğu varsa bizden büyük biri demek ki” dediği kişiyle akran çıkınca kendisinin de iki çocuk annesi olacak yaşta olduğunu fark etmesi…

“Torun mu? Yani dede miyim ben şimdi?” derken bu yaşı kendine konduramaması… Bu yılın yılbaşı kutlamasındayken 2000 yılının parti konseptini dün gibi hatırlaması… Bunun gibi sayısız örneğe rastlamadınız mı? Ömür çok hızlı geçer.

Allah Katı’nda çarçabuk geçmekte olan bu hayatın bir kıymeti yoktur. Yalnızca Allah’a adayarak yaptıklarımız kıymetlidir. Allah, bizler için asıl sonsuz hayat olan ahireti yaratmıştır.

Dünya hayatının sonsuz ahirete karşılık konumu; uykuda gördüğümüz rüyanın hayatımıza karşı konumu gibidir.

Rüyanızda çok zengin ya da çok fakir olsanız; çok güzel ya da çok çirkin olsanız; çok sağlıklı ya da çok hasta olsanız; güvende ya da tehlikede olsanız, uyandığınızda sizin için ne kadar önemli olur? Bundan dolayı ne kadar mutlu, ne kadar üzgün olabilirsiniz?

Rüyada yaşananların uyandığınızda tamamen önemsiz olacağı açıktır. Hayatınızın kalanındaki ruh halinizi de kalıcı şekilde etkileyemez. Ama rüyanızda aldığınız bazı kararların hayatınızı etkileyeceğini bilseniz; işte o zaman çok önemli olurdu.

Dünya hayatındaki sağlık, para, güvenlik, güzellik de bu derece kıymetsizdir. Ne sevinmeye ne üzülmeye değmez. Sonsuz hayatınızı hiç etkilemez.

Sonsuz ahiretinizi etkileyen tek şey her olayda Allah’a yönelip Allah’tan yana tavır göstermektir: bollukta Allah’a şükretmek, darlıkta Allah’a sığınmak ve her an Allah’ın sevgisinin en çoğunu kazanmak için gayret içinde olmak.

Allah Kuran’da asıl sonsuz hayatımız olan ahirete yönelen samimi insanları övmüştür:
Gerçekten Biz onları, katıksızca (ahiretteki asıl) yurdu düşünüp-anan ihlas sahipleri kıldık. Ve gerçekten onlar, Bizim Katımızda seçkinlerden ve hayırlı olanlardandır. (Sad Suresi, 46-47)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir