Güzellik Allah’a Aittir

Adamlık dininde insanlar ilgi odağı olmayı çok önemserler. Her türlü ortam için, ilgi odağı olmasını sağlayacak farklı hal ve tavırlar takınırlar. Bunların tamamı adamlık dinine ait yapay hareketlerdir.

Bu kişilerin, bulundukları ortamda dikkatlerin başka bir kişiye çevrildiği durumlarda uyguladıkları özel yöntemler de vardır. Örneğin bir kişi şık kıyafetiyle dikkat çektiyse ve iltifat aldıysa, hemen dikkatleri o kişinin nispeten kötü görünen bir yerine çekerler.

Örneğin; “ama saçların pek olmamış, saçların da olsaymış tam olurmuş” gibi bir ifadeyle bütün dikkatleri güzel görünen kıyafetten kötü görünen saçlara yöneltirler.

Cahiliye insanarının uyguladıkları bir diğer yöntem de karşılarındaki kişinin nispeten güzel görünmeyen yerine sözde iltifat ediyormuş gibi dikkat çekmektir.

Örneğin uzun boylu, çok şık, çok güzel ahlaklı ancak burnu yüzüne göre biraz büyük olan bir kişi düşünelim. Bu kişiye nefsinin kıskançlığı ile yaklaşan biri, iltifat edilecek çok fazla güzel yönü olduğu halde bu kişinin burnuna iltifat ederek bütün dikkatlerin burna toplanmasını sağlar.

Kasıtlı bir yöntem olarak söylendiği pek sezilmeyen böyle bir üslup sayesinde kişi kıskançlıkla suçlanacak olursa haksızlığa uğradığını iddia edebilir, sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyleyebilir. Böylece nefsinin kötülüğünü düzeltmeye yanaşmaz, aksine nefsini korur.

Allah Kuran’da bu kişilerin yıkıma uğrayanlar olduğunu haber vermiştir. Şems Suresi’nde şöyle buyurulur:

Ve onu (isyanla, günahla, bozulmalarla) örtüp-saran da elbette yıkıma uğramıştır. (Şems Suresi, 10)

Oysa Kuran ahlakında güzellikten zevk almak vardır. Tüm güzellikler Allah’ın güzelliğinin bir tecellisidir. Bu gerçeği bilen müminler, güzel birini gördüklerinde kıskanmak yerine Allah’ın güzel tecellisini görmenin sevincini yaşarlar.

Yanlarındaki biri iltifat aldığında bunun aslında Allah’a övgü olduğunu bilirler. Kendileri birine iltifat ederken de “maşaAllah” diyerek bu güzelliğin aslında Allah’a ait olduğunu hatırlatırlar.

Kendileri bir iltifat aldığında da bu gerçeği unutmamaları, onlara Allah’a karşı gerçek samimiyeti ve tevazuyu kazandırır.

Bu Kuran’a uygun yaklaşımları müminleri nefislerinin taşkınlığından, bencillik ve kıskançlığından korur. Böylece müminler ayetlerde belirtildiği gibi nefislerini arındırıp temizlerler. Şems Suresi’nde şöyle buyurulur:

Onu arındırıp-temizleyen gerçekten felah bulmuştur. (Şems Suresi, 9)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir