Arkadan konuşmak yerine eleştirin.

Adamlık dini insanlarında çevreleri tarafından “adam yerine konmak” için yaptıkları davranışlardan biri de adamlık dinine göre hatalı bulunan bir davranışı yapan kişileri kınamaktır.

Böylece çevrelerine kendilerinin öyle bir davranışı asla yapmayacakları mesajını vererek beğeni toplayacaklardır.

Bir kişinin, hatalı bir davranışındaki hataları dile getirmek ilk etapta yanlış bir şey gibi görünmese de dikkatle bakıldığında bu konuşmalarda hiçbir fayda olmadığı fark edilir.

Öncelikle, bu konuşmalar hata yapan kişi ile değil, hata yapan kişinin bulunmadığı bir ortamda bu kişi hakkında konuşarak yapılır. Böyle bir konuşmanın bu kişinin hatasını düzeltmesine yönelik olmadığı açıktır.

Ayrıca bu konuşmalarda ayıplanan tavrın düzeltilmesi için neler yapılması gerektiğinden de hiç bahsedilmez. Örneğin müminler bir kardeşlerinin hatasını gördüklerinde onun nefsine karşı imanını güçlendirmek, Allah korkusunu arttırmak için yollar ararlar.

Ancak adamlık dininde amaç, hata yapan kişiye yardımcı olmak yerine, bu hatayı ayıpladıklarında çevrelerinden görecekleri takdir olduğu için böyle çözüm yolları geliştirilmez.

Kuran’da Müslümanların kendi aralarında yaptıkları konuşmalarda iyiliği ve takvayı konuşmaları emredilmiştir. Mücadele Suresi’nde şöyle buyurulmaktadır:

Ey iman edenler, kendi aranızda gizli konuşmalarda bulunacağınız zaman, bundan böyle günah, düşmanlık ve Peygamber’e isyanı fısıldaşıp-konuşmayın; birri (iyiliği) ve takvayı konuşun ve huzurunda toplanacağınız Allah’tan sakının. (Mücadele Suresi, 9)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir